25 Ağustos 2012 Cumartesi

GAZA GELMEK-GAZDAN GİTMEK

Maddenin üç hali olduğu öğretildi size değil mi sayın bilim seven insan topluluğu. Evet duyuyorum, bir kısmınız Katı- Sıvı- Gaz diyor bir kısmınız vişne suyu, bal kabağı falan... cık cık cık .... Hayır hepsi yanlış. Maddenin dört hali vardır. Katı- sıvı- gaz ve plazma.

Mesela katı bir maddeyi ele alalım, bu maddeyi yeterince ısıtırsanız sıvı hale geçer. Daha fazla ısıtırsanız gaz haline geçer. Daha da ısıtırsanız yani gaz halindeyken ortam ısısını arttırmaya devam ederseniz madde plazma haline geçer.

12,457. deneyim plazma televizyonlar üzerine bir deneydi. En başta anlattığım maddenin plazma halinin ise konu ile hiç bir alakası yok. Fazla bilgi beyninizi patlatmaz. Okuyun da öğrenin. Bak yine sinirlendim.

Eve gelen hediyenin haddi hesabı olmuyor. Bilime adanmış elli küsür seneden sonra binlerce sefer gittiğim alışveriş merkezlerinde doldurduğum formlar öyle çoğalmış ki, firmalar tarafından en üst mertebede kullanıcı olarak ilan edilmişim. Yeni olan ne varsa ilk bana ulaştırılıyor ben de tepe tepe kullanıp telefon eden firma yetkilisine fikirlerimi beyan ediyorum.

Geçen hafta yüksek çözünürlüklü, üç boyutlu falan bir televizyon göndermişler. Telefon eden yetkiliye sordum, "En son gönderdiğiniz plazma televizyon hala duruyor isterseniz bunu alın benim koyacak yerim kalmadı" dedim. O da "Eşe, dosta, yoldan geçen birine verin gitsin, bizim bir işimize yaramaz" dedi. Sen misin bunu diyen!!  Hemen televizyonu taşıdım laboratuarıma. Bir kaç hafta önce gelen süper lazer ile bilenmiş bıçağı denemenin tam zamanıydı. En kullanışlı şef bıçağıyla daldım plazmaya. Malesef reklamlar gerçek değilmiş, iki çentikte kırıldı bıçak. Hemen yetkiliyi aradım biraz sövdüm, keyfim yerine geldi.

Sonra, bir önceki deneyimde kullandığım kızıl ötesi lazeri çıkarttım. Gözünü sevdiğim lazer nasıl da güzel kesiyor. Peynir doğrar gibi doğradım plazmayı. İki tane büyük tencerem vardı, onların içine tam sığdı parçalar. Bir taraftan " Ben ne yapıyorum yahu?" diye düşünürken diğer taraftan "Elbet insanlığa yararı dokunacak yeni bir buluşa dönüşür bu" düşünceleri kafamda dolaşarak ocakta olabildiğince eriyene kadar parçaları yüksek ateşte kaynattım. Tahta bir kaşıkla da sürekli karıştırdım ki dibi tutmasın.

Sonuç olarak ortaya hiç bir şey çıkmadı. Hepsini lavaboya döktüm gitti. Ne bekliyordunuz!! bilim dünyasında her şeyin toz pembe olmasını mı? Her deney başarılı olmaz. Bardağın dolu tarafını görün biraz canım aaaAAAAaaa!!!

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Maddenin dört hali de yoktur daha çok hali vardır, yalın hali, -de hali, -den halini de göz önüne alırsak bir sürü vardır.

Pelin P.A. dedi ki...

Edebiyat dünyası deseniz anlarım sayın adsız. Ona bakarsanız dünya hali, ev hali,insanlık hali vb gibisini de saymak lazım ama olmuyor işte öyle.